Competition Results

 

2018

August

Saturday 11th - James Laird Memorial Trophy

Wednesday 8th - Gents August Stableford

Wednesday 8th - Ladies Moulaidh Trophy

Saturday 4th - Gents August Medal

Saturday 4th - Lady Captain & Vice Captain Stableford

July

Wednesday 25th - Ladies Summer Meeting

Monday 23rd - Dorothy McGillivary Mixed Competition - Winners: William Nicol & Iona Reid 82 - 13 = 69

Saturday 21st - 3 Lady Team Open

1st Scratch - Key Bisset, Janette Kennedy-Spence, Lynne Fraser 77

1st H'Cap - Anne Little, Linda Offin, Rosanne Cowie

2nd H'Cap - Morag Simpson, Gillian Cruden, Lina Devine

3rd H'Cap - Rosie Storm, Sandra Gardner, Kathlene Wardhaugh

Thursday 19th - 55+ Harry Diamond Trophy

Wednesday 18th - Lady Veterans Trophy & Medal

Tuesday 17th - Gents Tuesday Meda

Monday 16th - Ladies Annie Barron Rosebowl

Sunday 15th - Junior Boys July Medal & Junior Girls July Medal

Saturday 14th - Gents Brown Cup Stableford

Friday 13th - Junior Boys WJ Gordon Cup & Junior Boys Ultra Test Trophy & Junior Girls Lucy Trophy

Friday 13th - Eriskay Whisky Galore Senior Open - Scratch & Eriskay Whisky Galore Senior Open - Handicap

Wednesday 11th - Ladies Stableford

Tuesday 10th - Russell Knox Junior Open - Scratch & Russell Knox Junior Open - Handicap

Monday 9th - Fraser Ross Mixed Foursomes - Winners: Abbie Cruden & Tom McEwan 72

Saturday 7th - Gents July Medal OOM4 & Peter McGillivray Trophy

Wednesday 4th - Ladies Melva Gordon

Wednesday 4th - Gents July Stableford

Monday 2nd - Ladies 2 Ball Foursomes - Winners: Liz McEwan & Val Baillie 81

Sunday 1st - Gents Kind Trophy Open

Scratch - King Trophy Open Scratch

Handicap 0-10 - King Trophy Open Handicap 0-10

Handicap 11-21 - King Trophy Open Handicap 11-21

June

Saturday 30th - Gents Bob McIntosh Memorial Trophy (Gross)

Saturday 30th - Gents Ogg Cup (Nett)

Thursday 28th - 55+ Bertie Ralph Trophy

Wednesday 27th - Ladies Lena Hay Stableford

Monday 25th - Thistle Mixed Trophy - Winners: Abbie Cruden & Tom McEwan 88 - 13 = 75

Saturday 16th + Sunday 17th - Gents Club Championship Scratch & Gents Club Championship Handicap

Wednesday 13th - Gents June Stableford

Tuesday 12th - Gents Tuesday Medal

Saturday 9th - Gents Walk On Stableford

Sunday 3rd - Ladies Open Winners

Ladies Open Aggregate

Ladies Open - Nearest Pin & Longest Drive

Ladies Open Sqaures

Saturday 2nd - Gents June Medal

Friday 1st- Eriskay Whisky Galore Open - Scratch

Eriskay Whisky Galore Open - Handicap 0 to 14

Eriskay Whisky Galore Open - Handicap 15 to 28

Eriskay Whisky Galore Open - CSS & 2'S

May

Thursday 31st - Gents 55+ McCann Trophy

Wednesday 30th - Ladies Karen Ross Bowl & Ladies Cancer Relief Medal

Saturday 26th - Gents RNLI Medal & Laird Salver

Friday 25th - Junior Boys Urquhart Cup & Junior Girls Fletcher Cup & May Medal

Monday 21st & Wednesday 23rd - Ladies King Trophy

Tuesday 22nd - Gents Tuesday Medal

Sunday 20th - WJ Gordon & McDermott Rosebowl Open Winners

WJ Gordon & McDermott Rosebowl Open Gross & WJ Gordon & McDermott Rosebowl Open Nett

Monday 14th - DM Ellen Family Foursomes - Winners - John Fraser & Declan Fraser 88 - 16 = 72

Sunday 13th - Junior Boys May Medal

Saturday 12th - Gents McRobert Thistle Trophy

Wednesday 9th - Gents May Stableford

Wednesday 9th - Ladies SLGA Badge

Sunday 6th - Gents Sunday Stableford

Saturday 5th - Neil Howitt Memorial Trophy - Winners List

Division 1 Gross & Division 2 Gross

Division 1 Nett & Division 2 Nett

Friday 4th - Junior Boys KM Cameron Cup & Junior Girls Clark Cup

Wednesday 2nd - Ladies Medal

April

Sunday 29th - Ladies Committee Trophy & Medal

Saturday 28th - Gents May Medal & Lombard Qualifier

Saturday 21st - Laird Foursomes Winners - Norman MacAskill & Hong Sun Tan

Friday 20th - Junior Boys Orion Stableford & Junior Girls Brown Salver

Wednesday 18th - Lady Dunbar Cup

Tuesday 17th - Gents Tuesday Medal

Saturday 14th - D A MacRae Quaich Winners - Ian Cooper, David Bunker, Hamish Bunker

Thursday 12th - Senior Spring Open

Wednesday 11th - Ladies Medal

Monday 9th - Ladies Daily Mail Foursomes Winners - Abbie Cruden & Morag Simpson

Sunday 8th - Texas Scramble Open

Sunday 8th - Junior Boys April Medal & Junior Girls April Medal

Saturday 7th - Gents Captain Prizes Medal & Gents Vice Captain Prizes Medal

Wednesday 4th - Gents April Stableford

Wednesday 4th - Ladies Stableford

 

SGU Central Database of Handicaps (CDH)

 

On-line handicap tracking as part of our Centralised Database of Handicaps (CDH). Almost 500 affiliated clubs across the country are uploaded to the system, aimed at providing a wide and vitally important range of benefits to golf club members, affiliated golf clubs and handicapping administrators.

Benefits of the CDH include:

  • access your handicap information online and update your Golfer’s Profile
  • view exact and playing handicap and confirm when handicap last updated on CDH
  • no need to return away score information to your ‘home’ club (provided the clubs concerned are participating
  • downloadable handicap certificate
  • full annual playing record readily available to all players
  • opt in to receive SGU/SLGA e-communications featuring special offers, preferential green fees and other additional golf club member benefits.